Tabule jsou od nepaměti nedílnou součástí škol. Ke klasickým zeleným školním tabulím přibyly v průběhu let tabule s různými druhy povrchů, rozměrů a rámů. Můžete je vidět v kancelářích na úřadech, konferenčních místnostech a všude, kde je potřeba předávat sdělení, rozvíjet myšlenky a plánovat.
Než koupíte tabuli, zamyslete se nad následujícími otázkami:
1. Jaký povrch je ideální? Magnetický, nemagnetický?
2. Jaký rám chci zvolit?
3. Jaký rozměr tabule potřebuji?
Povrch tabule
Standardní rozdělení je na tabule magnetické s lakovaným nebo keramickým povrchem. Využívané jsou především v kancelářském prostředí. V podstatě se jedná o kovový plech odlišující se povrchovou úpravou. Obě jsou doslova k nerozeznání a v obou případech se jedná o povrch pro psaní fixem. Přičemž se jedná se pouze o fixy určené pro psaní na bílé tabule a jsou tak výrobcem označeny.
Lakovaná tabule – u této řady tabulí je kovový plech na přední straně pokrytý emailovou vrstvou. Tyto tabule jsou vhodné spíše pro příležitostné využití, jelikož její mechanická odolnost není tak vysoká. Velmi časté stírání může snížit odolnost povrchu proti zanechání šmouh nebo zbytků popisovačů. Vhodné jsou do nenáročných provozů, kanceláří, čekáren. Pokud budete stírat tabuli vícekrát za den je určitě vhodnější tabule s keramickým povrchem.
Keramická tabule – stejně jako u lakované tabule základ tvoří kovový plech, na který je při vysokých teplotách nanášena keramická vrstva. Její chemická a mechanická odolnost je velmi vysoká, snese i nejvyšší zatížení a lze tvrdit, že při běžném užívání je téměř nezničitelná a odolná proti poškrábání. Tabule s keramickým povrchem jsou tedy vhodné pro velmi intenzivní zatížení zejména ve školách, školicích střediscích, konferenčních a zasedacích místnostech apod.
U nemagnetických povrchů máme na výběr především z přírodnějších materiálů, jakými jsou korkové tabule, textilní či skleněné. K upevnění materiálů na nástěnku se používají klasické špendlíky nebo připínáčky. Tyto tabule jsou vyhledávané díky své barevnosti a provedení, které lépe koresponduje s interiérem kanceláří nebo i domácností. U textilních tabulí je výhodou výběr z několika barev, od šedé po žlutou. Jsou spíše vhodnější pro prezentaci tištěných materiálů či předávání informací.
ROZMĚR tabule
Volba rozměrů je více individuální a měla by se řídit i samotným místem, kde bude tabule sloužit. Obecně se tabule vyrábějí v několika rozměrech, a to od 90x60 cm do 300x120 cm. Nejprodávanějším formátem je velikost 120x90 cm, na níž lze připevnit cca 18/A4 stran. Je vhodný zejména do kanceláří. Větší rozměry se hodí do zasedacích místností či škol, kde se díváme na tabuli z větší vzdálenosti a přednášející potřebuje dostatečný prostor pro předávání informací. Zvažte, jaké informace na tabuli budou a jaké bude jejich množství, s tím souvisí i vhodné uspořádání místnosti a umístění tabule. Větší tabule zajistí lepší viditelnost informací a to, jak čelně tak i ze strany. Pokud se rozhodujete mezi dvěma rozměry, zvolte raději ten větší.
RÁM tabule
V dnešní době je převážná většina tabulí v hliníkovém rámu. Jsou konstrukčně velmi podařené, odpovídají trendům dnešní doby, co do jednoduchosti designu a snadné údržbě. Navíc se hodí do každého interiéru.
Zcela běžná je odkládací polička a montážní sada, jako součást tabule v hliníkovém rámu. Ten oceníte zejména pro jeho odolnost, kvalitu a lehkost. Zajímavým designovým prvkem mohou být výměnné plastové rohy tabule v různých barvách.
JAK O TABULI PEČOVAT?
Tabule s bílým hladkým povrchem jsou obecně určeny pro psaní fixem. Používejte pouze fixy určené pro psaní na bílé tabule. Během pár vteřin, když fix uschne, jej můžete smazat, buď měkkým suchým hadříkem nebo magnetickou houbou na tabule. Pokud nechceme informace smazat ihned, ale využívat je opakovaně, lze na psaní použít tzv. permanentní fixy. Jejich mazání ovšem vyžaduje přepsání stíratelným fixem na bílé tabule a následné smazáním hadříkem či houbou.
Ač se to nezdá, je opravdu důležité dbát na udržování čistoty tabule a mazacích prostředků. Při nevhodném zacházení může dojít k nevratnému poškození povrchu a bude znát na samotném vzhledu tabule. Jednou za čas je nutné tabuli vyčistit do původního stavu, nejlépe čisticím prostředkem na bílé tabule, který prodlužuje životnost povrchu. Pravidelnost je závislá na vaší intenzitě používání tabule.